28-11-2019 - 30-11-2019

Младински Културен Центар

ПИН, единствената меѓународна музичка конференција и „шоукејс“ фестивал кај нас, годинава со шесто издание: од 28-ми до 30-ти ноември во Младински Културен Центар.

Таксират и Пасворд Продакшн повторно се домаќини на стотина најрелевантни имиња од музичката индустрија (букери, промотори, новинари, агенти) и на најактуелните млади музички таленти од Европа, регионот и од кај нас.

Во дневната панел програма во Кино Фросина, сите љубители и професионално ангажирани во музиката ќе имаат можност да ги проследат последните трендови на музичката сцена и продукција, алтернативната култура, авторските права и поврзаноста помеѓу политиката и музиката во светот и кај нас.

Конференцијата е со БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ, регистрирај се веднаш на следниот линк, фати место и добиј си акредитација.

Вечерната концертна програма ќе му донесе на Скопје музички бран од свежина на млади и талентирани артисти, внимателно избрани, кои со најразличната палета од звуци ќе ви сервираат добра журка и музика до раните утрински часови.

Stay tuned – повеќе новости: распоред, панели, теми, + артисти + гости наскоро.

МКЦ со ПИН ќе бијат во ритамот на Скопје.

Листа на артисти

Borghesia - 28.11.2019

Borghesia - 28.11.2019SL

Култна словенечка група и пионери на електронската музика на овие простори.

Marko Louis - 28.11.2019

Marko Louis - 28.11.2019RS

Тој не е само биолошки наследник на легендарниот пејач Луис, неговиот глас и посебно настапите се посебно сакани и посетувани.

Bára Zmeková - 28.11.2019

Bára Zmeková - 28.11.2019CZ

Текстописец и пијанистка од Прага, која свири и џез и класика, зачинеата со малку електроника.

Machine De Beauvoir - 29.11.2019

Machine De Beauvoir - 29.11.2019DE

Колектив на уметници, формиран во 2011 година, кој во февруари 2017 година го издадоа првиот албум, „Nimmersatt“.

Radioslam - 29.11.2019

Radioslam - 29.11.2019PL

Со нивната музика развеселуваат по клубови и фестивали, освојуваат награди, а наскоро излегува нивниот прв деби албум. А ние ексклузивно ќе го ислушаме тука.

Funk Shui - 29.11.2019

Funk Shui - 29.11.2019MK

Момците за кои нема погрешен момент, жанровска дефиниција и државна граница. Со силен залет, овој бенд нема абер да застане! Омилениот звук на новата генерација.

MAiKA - 29.11.2019

MAiKA - 29.11.2019RS

Балканска алтернативна денс-панк формација со членови од Србија, Хрватска и Црна Гора. Баш така и звучат: жестоко!

Ljubičice - 29.11.2019

Ljubičice - 29.11.2019RS

Академски, електро-блуз, сај-фај дуо, Вук и Петар свират уште од кога биле деца.

Сашко Костов - 29.11.2019

Сашко Костов - 29.11.2019MK

Мулти-инструменталист, посветен на еклектични идеи, плус поет - докажан успешен рецепт. Наш човек.

SuRealistas - 29.11.2019

SuRealistas - 29.11.2019IT

Бенд кој го живее својот сон, свират традиционални песни од Латинска Америка - преполни со карипски ритмови и африкански тонови.

Elektro Hafiz - 29.11.2019

Elektro Hafiz - 29.11.2019TR

Музичар од Истанбул, чии психоделичните тонови потсетуваат на свадбена музика што се слуша во пограничните села во југоисточна Анадолија.

Comminor - 29.11.2019

Comminor - 29.11.2019SWE

Бенд од Шведска кои себеси се дефинираат како скејтпанк, панкрок, панк, неопанк, хардкор, емо, инди-рок... и што ли уште не.

Oscar Mic - 29.11.2019

Oscar Mic - 29.11.2019GB

Еден човек, еден микрофон, една гитара и торба полна со трикови. Го знаат и како Салвадор Дали на рап 'н' рол-от.

The Magnettes - 30.11.2019

The Magnettes - 30.11.2019SWE

Поп-трио од Шведска која свири своевидна мешавина од електро-поп и револуционерен панк.

Ette Enaka - 30.11.2019

Ette Enaka - 30.11.2019CZ

Инди бенд од Брно, заразно сместени во фолдерот емо-денс панк со пост-рок влијание.

MAZ - 30.11.2019

MAZ - 30.11.2019LUX

Рапер од Луксембург, кој вдишува меланхолија и исплукува надеж.

SMUT - 30.11.2019

SMUT - 30.11.2019MK

Најпопуларен хардкор бенд од Скопје со 5 студиски албуми до сега. Не се пропуштаат!

Yuko - 30.11.2019

Yuko - 30.11.2019UA

Украинци, кој комбинираат автентични фолклорни текстови со модерната електронска музика.

Zulu 3.4 - 30.11.2019

Zulu 3.4 - 30.11.2019MK

Инструментален бенд од Скопје, звучат уникатно и се свежина на македоснката музичка сцена. Годинава издадоа прв албум.

Gute Gute - 30.11.2019

Gute Gute - 30.11.2019IL

Една од најистакнатите музички групи од Израел - спој на младешка воодушевеност со разновидни влијанија со пост-жанровски звук.

КУКЛА - 30.11.2019

КУКЛА - 30.11.2019SI

Самопрогласена словенска ганста гејшка и поп уметник.

Oscar Soul Experience - 30.11.2019

Oscar Soul Experience - 30.11.2019SWE

Нивната музика ги обединува луѓето заедно и зборува од името на чувствата на човекот.

Theodore - 30.11.2019

Theodore - 30.11.2019GR

Епска мешавина од класични композиции со електронски елементи кои се движат од амбиентални до минималистички.

Šajzerbiterlemon - 30.11.2019

Šajzerbiterlemon - 30.11.2019RS

Панк трио од Белград, формиран во 2014 година. Излегоа од мали белградски клубови - сега имаат прво ЕП и 3 музички видеа.

Продажни места

СКОПЈЕ

 • Штанд – Skopje City Mall | пон-нед 12:00-20:00
 • Кафе Браво – ТЦ Буњаковец | пон-саб 8:00-00:00, нед 18:30-00:00
 • Цвеќарница Розе – Веро 2 | пон-саб 8:00-22:00, нед 8:00-14:00 | Контакт: 02 3061 364
 • Југотон – ГТЦ први кат | пон-пет 9:00-21:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 02 323 9860
 • Literatura.mk – ГТЦ приземје | пон-нед 9:00-21:00 | Kонтакт: 078 264 754
 • Literatura.mk – ул.Македонија | пон-нед 9:00-21:00 | Контакт: 078 264 754
 • Кафе бар Котур | понеделник-недела (09:00 – 00:00) | контакт – 078/357-896
 • Рок Бар Аеродром | понеделник-недела (08:00-00:00) | контакт – 02/245-1081
 • Бар Синдикат | понеделник-недела (08:00-00:00) | контакт 076/454-515
 • Кино Карпош | понеделник-недела (08:00-01:00) | контакт 02/321-3515
 • Универзална Сала – Бул. Партизански одреди бб | 8:00-20:00 | Контакт: 02 324 5614
 • МКЦ – Кеј Димитар Влахов бр.15 | вто-саб 13:00-20:00 | Контакт: 02 311 5225
 • Tobako Shop Expanda – Skopje City Mall | пон-нед 10:00-22:00| Контакт: 078 363 219
 • Т.А. Савана – ул.Орце Николов бр.20 | пон-пет 9:00-20:00. саб 10:00-15:00 | Контакт: 02 3115 826
 • Т.А. Атлантис – ТЦ Бисер, Аеродром | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Kонтакт:  02 6092 212
 • Т.А. Атлантис – ул.Луј Пастер бр.1, локал 8, Палата Македонија,Центар | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00| Kонтакт:02 3229 922
 • Т.А. Art of Travel – ул.Лондонска локал 2, 17а | пон-пет 10:00-18:00, саб 10:00-14:00 | Контакт: 02 3051 905
 • Т.А. СТАФ – ул.Иван Козаров бр.43, Кисела Вода | пон-пет 10:00-18:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 071 451 633
 • Т.А. Носталгија Травел – ул. Васил Ѓоргов бр.20 6 лок.18 | пон-пет 9:00-20:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 078 342 450
 • Т.А. ЈК Травел – Т.Ц. Лептокарија | пон-пет 8:00-20:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 02 614 9899

КУМАНОВО

 • Кафе бар Агора – T.Ц. Гарнизон | пон-нед 8:00-1:00
 • Т.А. Јоцо Турс – ул.Октомвриска Револуција бр.8 | пон-саб 8:00-20:00 | 03 142 9426

ТЕТОВО

 • Тобако Монако – ул.Илинденска бр.176 | пон-нед 6:00-24:00 | Контакт: 070 428 307
 • Гранд Тобако – ул.29 Ноември бр.107 лок 2 | пон-саб 8:00-20:00, нед 8:00-14:00 | Контакт: 070 428 307
 • Тобако Теа 2 – Т.Ц. Палма, први кат | 24/7 | Контакт:  04 433 3124

ГОСТИВАР

 • Вона Пет, ул.Живко Брајковски бр.15 | пон-пет 9:00-17:00 | Контакт: 078 399 228

ВЕЛЕС

 • Унисон – ул.Благој Ѓорев бр.9 | пон-пет 9:00-17:00 | Контакт: 070 375 887
 • Т.А. Мартин Травел – ул.Борис Трајковски бр.18 | пон-саб 9:00-23:30 | Koнтакт: 043 222 255
 • Т.А. Атлантис – ул.Маршал Тито бр.1 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 222 112

ШТИП

 • Coffee Lab – Кеј Маршал Тито | пон-нед 8:00-00:00 | Контакт: 074 202 222
 • Еуротурс – ул.Ванчо Прке 62 |  Контакт: 078473181
 • Т.А. Атлантис – ул.Борис Кидрич бб | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 3 2606 212
 • We Travel – ул.Тошо Арсов 59 | Контакт: 078 419 995
 • Т.А. ЈК Травел – зграда Кубус | пон-чет 8:00-19:00, пет 8:00-20:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 078 212 122

БИТОЛА

 • Literatura.mk – Широк Сокак бр.40 |  пон-нед 9:00-21:00
 • Центро Трејд – ул.Никола Тесла бб ( стоковна куќа Марди ) | пон-саб 10:00-20:00 | Контакт: 047 609 424
 • Тобако Brothers – ул.Широк Сокак бр.51 | 24/7 | Контакт: 047 610 990
 • Т.А. Атлантис – ул.Климент Охридски бр.33 |  пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 047 227 212
 • Т.А. Тео Травел – Широк Сокак | пон-пет 8:00-20:00, саб 8:00-16:00 | Контакт: 047 228 185
 • Т.А. Бела Роза 2 – бул 1 Мај бр.185 | пон-пет 8:00-20:00. саб 9:00-15:00 | Контакт: 047 225 254
 • ЈК Травел – ул.Добривоје Радосављевиќ бр.22 | пон-чет 8:00-19:00. пет 8:00-20:00. саб 10:00-15:00 | Контакт: 078 212 122

КАВАДАРЦИ

 • Т.А. Атлантис – ул.Илинденска бр.16 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 400 503
 • Т.А. Супер Травел – бул.Македонија бб | пон-пет 9:00-21:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 550 773
 • Street Bar | понеделник-недела (09:00-00:00)

ПРИЛЕП

 • T.A. Бран – ул.Пере Тошев бр.75 | пон-саб 8:30-19:30 | Контакт: 048 411-188
 • City Tobacco – ул.Борка Талески бр.19 | Контакт: 075 997 603
 • Т.А. Атлантис – ул.Сотка Ѓоргиоски бр.3 (катна гаража) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 048 550 767
 • Тобако Плус – ул.Републиканска бр.55 |пон-чет 8:00-00:00 пет-саб 8:00-1:00, нед 8:00-00:00 | Контакт: 070 714 048

ОХРИД

 • T.A. Бран – ул.Пере Тошев бр.75 | пон-саб 8:30-19:30 | Контакт: 048 411-188
 • City Tobacco – ул.Борка Талески бр.19 | Контакт: 075 997 603
 • Т.А. Атлантис – ул.Сотка Ѓоргиоски бр.3 (катна гаража) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 048 550 767
 • Тобако Плус – ул.Републиканска бр.55 |пон-чет 8:00-00:00 пет-саб 8:00-1:00, нед 8:00-00:00 | Контакт: 070 714 048

КИЧЕВО

 • T.A. Меридијан – бул.Ослободување лок.8 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-14:00 | Контакт: 070 355 600
 • Т.А. Атлантис – бул.Ослободување бр.27/2-1 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 045 511 377

СТРУМИЦА

 • Т.А. Атлантис – ул.Димитар Влахов бр.18 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 34 345 212
 • We Travel – ул.Јосив Јосифовски Свештарот бр.1 | пон-пет 9:00-19:00, саб: 9:00-14:00 | Контакт: 078 419 995
 • Лагуна Травел – ул.Братство Единство бр.2 | пон-пет 8:30-17:00, саб 9:00-14:00 | Контакт: 075 299 800

РАДОВИШ

 • Т.А. Атлантис – ул.Свети Спасо Радовишки бр.121| пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 32 632 212

ГЕВГЕЛИЈА

 • Т.А. Атлантис – ул.Бранд Петрушев бб (стара чаршија) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 034 611 944

ГЕВГЕЛИЈА

 • Т.А. Атлантис – ул.Бранд Петрушев бб (стара чаршија) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 034 611 944

КОЧАНИ

 • Т.А. Либеро Травел – ул.Теодосија Паунов 16/2 | пон-саб 8:00-20:00 | Контакт: 072 272 800

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

 • Cliff Of Moher Pub – ул.Маршал Тито | пон-чет 7:00-00:00, пет-саб 7:00-1:00 | Контакт: 078 431 249

ПРИШТИНА

 • Rave Travel – Rr. Fehmi Agani, Hymja 20 / Kati 3, ( Kafet e Vogla Monro) | пон-чет 11:30-18:00, пет 11:30-17:30 | Контакт: +383 49 759 859