06-12-2019

Младински Културен Центар 20:00

ЛУЗЕР ФЕСТ веќе 10 години е вечер посветена на демо артисти и изведувачи од сите жанрови.

Годинава, од 40 пристигнати материјали, ПАСВОРД селектираше 8 млади артисти кои ќе настапат во живо: ЅРЕТИ, MISANTHROPE, WARDENCLYFFE, CUT YOUR NIPPLE, INNER HATE, ХАЈКА, ORANGE GROOVE и ШЕС ЧАШИ СВЕШ ШВЕПС. Победникот го избира публиката во единствена демократска атмосфера и гласање, кои не може да се „фејкуваат“. Има и тајно жири, кое само помага со своето искуство да победи најдобриот.

Наградата за место број 1 e снимање на својот прв студиски албум, објавен од страна на „Пасворд Продакшн“.

Вратите за посетителите ќе се отворат во 20 часот, а програмата започнува во 20:30 часот. Билети по цена од 100 денари можат да се купат на врата, пред почеток на настанот. Самата карта е и гласачко ливче на кое можете да го заокружите својот фаворит, а гласачката кутија ќе ја побарате во фоајето на МКЦ.

Лузер Фест“, традиционален предвесник на финалната вечер на „Таксират“ е закажана на 6-ТИ ДЕКЕМВРИ во МКЦ.

Листа на артисти

ЅРЕТИ 

ЅРЕТИ 

ЅРЕТИ е македонски бенд создаден во јуни 2018 година, а го сочинуваат Сања Јакимова (вокал), Владимир Владимиров (гитара), Бојан Јанков (бас), Давид Стојкоски (клавијатури) и Ерик Омерагиќ (тапани). Од спонтано тридневно творење во Прага, произлегува и нивното прво ЕП издание „„Слатки, мали музики“ со трите синглови: „Планини“, „Ветар“ и „О, слободи“.

MISANTHROPE

MISANTHROPE

MISANTHROPE е бенд од Битола, формиран во 2016 година. На почетокот, свиреле песни од други метал бендови, но желбата да почнат да создаваат нешто свое ги мотивирало да работат на авторски материјал. Во моментот работат на својот деби-албум.

WARDENCLYFFE

WARDENCLYFFE

WARDENCLYFFE е психоделик-прогресив трио, формирано пред година дена во Куманово. Бендот го сочинуваат: Немања Златановски (гитара), Давид Трајковски (тапани) и Павел Костадиновиќ (гитара).

CUT YOUR NIPPLE

CUT YOUR NIPPLE

CUT YOUR NIPPLE е тричлен бенд, формиран во 2018 година и свират P-Funk Rock. Составен е од Марко Печеновиќ (бас гитара и вокал), Павел Кузмановски (гитара) и Теодор Јаневски (тапани).

INNER HATE

INNER HATE

INNER HATE e бенд од Кичево, кој постои од 2017 година и во моментот се подготвуваат за снимање на нивниот прв студиски албум.

ХАЈКА

ХАЈКА

ХАЈКА е бенд кој постои од оваа година и го сочинуваат Теодор Атанасовски, Александар Атанасовски, Бојан Таневски и Филип Лафазановски.

ORANGE GROOVE

ORANGE GROOVE

ORANGE GROOVE е музичка експеримент и фузија на хип-хоп и трип-хоп со примеси на амбиентална музика и електроника.

ШЕС ЧАШИ СВЕШ ШВЕПС

ШЕС ЧАШИ СВЕШ ШВЕПС

ШЕС ЧАШИ СВЕШ ШВЕПС е неодамна формиран бенд, кој свири експериментален фанк. Неговите членови се: Виктор Стојановски (тапани), Раде Биковски (сајзер), Андреј Димовски (соло гитара), Лука Јованоски (гитара), Александар Мораитов (бас гитара) и Марко Печеновиќ (вокал).

Продажни места

СКОПЈЕ

 • Штанд – Skopje City Mall | пон-нед 12:00-20:00
 • Кафе Браво – ТЦ Буњаковец | пон-саб 8:00-00:00, нед 18:30-00:00
 • Цвеќарница Розе – Веро 2 | пон-саб 8:00-22:00, нед 8:00-14:00 | Контакт: 02 3061 364
 • Југотон – ГТЦ први кат | пон-пет 9:00-21:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 02 323 9860
 • Literatura.mk – ГТЦ приземје | пон-нед 9:00-21:00 | Kонтакт: 078 264 754
 • Literatura.mk – ул.Македонија | пон-нед 9:00-21:00 | Контакт: 078 264 754
 • Кафе бар Котур | понеделник-недела (09:00 – 00:00) | контакт – 078/357-896
 • Рок Бар Аеродром | понеделник-недела (08:00-00:00) | контакт – 02/245-1081
 • Бар Синдикат | понеделник-недела (08:00-00:00) | контакт 076/454-515
 • Кино Карпош | понеделник-недела (08:00-01:00) | контакт 02/321-3515
 • Универзална Сала – Бул. Партизански одреди бб | 8:00-20:00 | Контакт: 02 324 5614
 • МКЦ – Кеј Димитар Влахов бр.15 | вто-саб 13:00-20:00 | Контакт: 02 311 5225
 • Tobako Shop Expanda – Skopje City Mall | пон-нед 10:00-22:00| Контакт: 078 363 219
 • Т.А. Савана – ул.Орце Николов бр.20 | пон-пет 9:00-20:00. саб 10:00-15:00 | Контакт: 02 3115 826
 • Т.А. Атлантис – ТЦ Бисер, Аеродром | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Kонтакт:  02 6092 212
 • Т.А. Атлантис – ул.Луј Пастер бр.1, локал 8, Палата Македонија,Центар | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00| Kонтакт:02 3229 922
 • Т.А. Art of Travel – ул.Лондонска локал 2, 17а | пон-пет 10:00-18:00, саб 10:00-14:00 | Контакт: 02 3051 905
 • Т.А. СТАФ – ул.Иван Козаров бр.43, Кисела Вода | пон-пет 10:00-18:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 071 451 633
 • Т.А. Носталгија Травел – ул. Васил Ѓоргов бр.20 6 лок.18 | пон-пет 9:00-20:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 078 342 450
 • Т.А. ЈК Травел – Т.Ц. Лептокарија | пон-пет 8:00-20:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 02 614 9899

КУМАНОВО

 • Кафе бар Агора – T.Ц. Гарнизон | пон-нед 8:00-1:00
 • Т.А. Јоцо Турс – ул.Октомвриска Револуција бр.8 | пон-саб 8:00-20:00 | 03 142 9426

ТЕТОВО

 • Тобако Монако – ул.Илинденска бр.176 | пон-нед 6:00-24:00 | Контакт: 070 428 307
 • Гранд Тобако – ул.29 Ноември бр.107 лок 2 | пон-саб 8:00-20:00, нед 8:00-14:00 | Контакт: 070 428 307
 • Тобако Теа 2 – Т.Ц. Палма, први кат | 24/7 | Контакт:  04 433 3124

ГОСТИВАР

 • Вона Пет, ул.Живко Брајковски бр.15 | пон-пет 9:00-17:00 | Контакт: 078 399 228

ВЕЛЕС

 • Унисон – ул.Благој Ѓорев бр.9 | пон-пет 9:00-17:00 | Контакт: 070 375 887
 • Т.А. Мартин Травел – ул.Борис Трајковски бр.18 | пон-саб 9:00-23:30 | Koнтакт: 043 222 255
 • Т.А. Атлантис – ул.Маршал Тито бр.1 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 222 112

ШТИП

 • Coffee Lab – Кеј Маршал Тито | пон-нед 8:00-00:00 | Контакт: 074 202 222
 • Еуротурс – ул.Ванчо Прке 62 |  Контакт: 078473181
 • Т.А. Атлантис – ул.Борис Кидрич бб | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 3 2606 212
 • We Travel – ул.Тошо Арсов 59 | Контакт: 078 419 995
 • Т.А. ЈК Травел – зграда Кубус | пон-чет 8:00-19:00, пет 8:00-20:00, саб 10:00-15:00 | Контакт: 078 212 122

БИТОЛА

 • Literatura.mk – Широк Сокак бр.40 |  пон-нед 9:00-21:00
 • Центро Трејд – ул.Никола Тесла бб ( стоковна куќа Марди ) | пон-саб 10:00-20:00 | Контакт: 047 609 424
 • Тобако Brothers – ул.Широк Сокак бр.51 | 24/7 | Контакт: 047 610 990
 • Т.А. Атлантис – ул.Климент Охридски бр.33 |  пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 047 227 212
 • Т.А. Тео Травел – Широк Сокак | пон-пет 8:00-20:00, саб 8:00-16:00 | Контакт: 047 228 185
 • Т.А. Бела Роза 2 – бул 1 Мај бр.185 | пон-пет 8:00-20:00. саб 9:00-15:00 | Контакт: 047 225 254
 • ЈК Травел – ул.Добривоје Радосављевиќ бр.22 | пон-чет 8:00-19:00. пет 8:00-20:00. саб 10:00-15:00 | Контакт: 078 212 122

КАВАДАРЦИ

 • Т.А. Атлантис – ул.Илинденска бр.16 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 400 503
 • Т.А. Супер Травел – бул.Македонија бб | пон-пет 9:00-21:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 043 550 773

ПРИЛЕП

 • T.A. Бран – ул.Пере Тошев бр.75 | пон-саб 8:30-19:30 | Контакт: 048 411-188
 • City Tobacco – ул.Борка Талески бр.19 | Контакт: 075 997 603
 • Т.А. Атлантис – ул.Сотка Ѓоргиоски бр.3 (катна гаража) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 048 550 767
 • Тобако Плус – ул.Републиканска бр.55 |пон-чет 8:00-00:00 пет-саб 8:00-1:00, нед 8:00-00:00 | Контакт: 070 714 048

ОХРИД

 • T.A. Бран – ул.Пере Тошев бр.75 | пон-саб 8:30-19:30 | Контакт: 048 411-188
 • City Tobacco – ул.Борка Талески бр.19 | Контакт: 075 997 603
 • Т.А. Атлантис – ул.Сотка Ѓоргиоски бр.3 (катна гаража) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 048 550 767
 • Тобако Плус – ул.Републиканска бр.55 |пон-чет 8:00-00:00 пет-саб 8:00-1:00, нед 8:00-00:00 | Контакт: 070 714 048

КИЧЕВО

 • T.A. Меридијан – бул.Ослободување лок.8 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-14:00 | Контакт: 070 355 600
 • Т.А. Атлантис – бул.Ослободување бр.27/2-1 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 045 511 377

СТРУМИЦА

 • Т.А. Атлантис – ул.Димитар Влахов бр.18 | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 34 345 212
 • We Travel – ул.Јосив Јосифовски Свештарот бр.1 | пон-пет 9:00-19:00, саб: 9:00-14:00 | Контакт: 078 419 995
 • Лагуна Травел – ул.Братство Единство бр.2 | пон-пет 8:30-17:00, саб 9:00-14:00 | Контакт: 075 299 800

РАДОВИШ

 • Т.А. Атлантис – ул.Свети Спасо Радовишки бр.121| пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 32 632 212

ГЕВГЕЛИЈА

 • Т.А. Атлантис – ул.Бранд Петрушев бб (стара чаршија) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 034 611 944

ГЕВГЕЛИЈА

 • Т.А. Атлантис – ул.Бранд Петрушев бб (стара чаршија) | пон-пет 9:00-17:00, саб 9:00-15:00 | Контакт: 034 611 944

КОЧАНИ

 • Т.А. Либеро Травел – ул.Теодосија Паунов 16/2 | пон-саб 8:00-20:00 | Контакт: 072 272 800

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

 • Cliff Of Moher Pub – ул.Маршал Тито | пон-чет 7:00-00:00, пет-саб 7:00-1:00 | Контакт: 078 431 249

ПРИШТИНА

 • Rave Travel – Rr. Fehmi Agani, Hymja 20 / Kati 3, ( Kafet e Vogla Monro) | пон-чет 11:30-18:00, пет 11:30-17:30 | Контакт: +383 49 759 859